Ana başta taç imiş,

Her derde ilâç imiş,

Bir evlât pir olsada,

Anaya muhtaç imiiiş..!!!..

Gerçek anne vasfına sahip olanlar için bu dörtlüüük.. maaleseff.. 

MÜBAREK ANAMIZA BİR GÜNÜ ÖZGÜLEDİK,BİR GÜNÜ MUHTEREM BABAMIZ İÇİN VERDİK.

YILDA BU İKİ GÜNDE BİZ ONLARI ANARIZ..YILIN HER GÜNÜ ANAR BİZİ ANA-BABAMIZ..

ONLARDA BİR GÜN ANNE BABA OLACAKLAR….BİR GÜNLÜK ANILMAYA ELBET

KATLANACAKLAR…ONLARA VERİLECEK SAYGI, SEVGİ ÇOK BÜYÜÜÜK…..

BÖLÜM BÖLÜM HER GÜNE VERELİM KÜÇÜK KÜÇÜK…OLUR MU.??…….

 

Prensibimiz şu olmalı: Allah’a isyanı taşımayan, insanlara yararlı olmayı ön gören her davranışa, İslam’ın vize vereceğinden şüphe etmemek gerekir. İslam’da:Vacibe vesile olan şeyler vacip, harama vesile olan şeyler haram olarak kabul edilir. Dolayısıyla, . Allah’ın emri olan anne-babaya karşı saygı ve sevgiyi öngören bir davranış insanlık adına alkış alır. "Karşılıklı hediyeleşin, bu vesile ile sevgiyi paylaşın" mealindeki hadis-i şerifin ışığında konuya baktığımızda, bu tür kutlamalar, meşru dairede cereyan eder ve karşılıklı hediyeleşmelerle aile fertleri arasında sevgi ve saygının paylaşımına katkı sağlayacaksa, bu güzel davranışa, dinlerin en güzeli İslam dini elbette karşı çıkmaz, aksine teşvik eder Yeter ki, bu tür kutlamalar, içki, kumar vs. gibi haram işlere bir bahane teşkil etmesin…lütfeeen..!!!..

 

 

ANNEEMMM..!!!!

Annemin yalnızca bir gözü vardı. Ondan nefret ederdim. Çünkü bu durum beni utandırıyordu…

Ailemizi geçindirmek için okulda aşçılık yapardı. İlkokulda iken bir gün annem bana "merhaba" demeye sınıfa gelmişti. Yerin dibine girmiştim… Bunu bana nasıl yapabilirdi?… Çok öfkelenmiştim. Ona nefretle baktım ve oradan kaçtım.

Ertesi gün sınıfta bir arkadaşım yaklaştı ve:"Eeee, senin annenin yalnızca bir gözü var!.." dedi. Yerin dibine girmek istiyordum, bir de annemin ortadan kaybolmasını… Bu yüzden o gün annemle karşılaşınca: "Beni gülünç duruma düşüreceğine ölsen daha iyi!!!" dedim. Annem karşılık vermedi.

Dediklerim hakkında bir saniye bile durup düşünmedim, Çünkü çok kızmıştım. Onun duyguları beni hiç ilgilendirmiyordu. Onu evde görmek istemiyordum.

Çok çalıştım, başarılı bir öğrenci oldum ve Singapur’da okumaya gittim… Okulumu bitirince de güzel bir işe girdim. Daha sonra evlendim… Durumum çok iyiydi, iyi kazanıyordum. Hemen kendime bir ev aldım… Yıllar geçti, çocuklarım oldu… Hayatımdan memnundum.

Birgün annem beni ziyaret için çıktı geldi. Kaç yıldır beni görmemiş, hasretimi çekmiş, beni görmek istemişti. Kapıya gelince çocuklarım önce ondan korktular sonra da ona güldüler… Çocuklarımı daha önce hiç görmediği için, onları tanıyamamıştı. Bu durum beni oldukça rahatsız etti.

Ona: "Evime gelip çocuklarımı nasıl korkutabilirsin! Hemen defol git buradan" diye bağırdım. Annem sessizce: "Kusura bakmayın, yanlış adrese geldim galiba…" dedi ve gözden kayboldu. Uzun süre ne ben onu aradım ne de ondan bir haber aldım.

Birgün mezunlar toplantısı için okuldan bir mektup aldım. İçten içe o toplantıya katılmak istiyor ama annemin yanına gitmek de istemiyordum. Karıma: "İş seyehatine gidiyorum" diye bahane uydurdum ve o toplantıya gittim…

Toplantıdan sonra eski yaşadığım yeri, o evi görmek geldi içime. Sırf meraktan o eski eve gittim..
Komşular annemin öldüğünü söylediler… Hiç üzülmemiştim…

Bana verilsin diye annemin bıraktığı bir mektubu verdiler.
"Sevgili oğlum, her zaman seni düşünüyorum…Singapur’a gelip çocuklarını korkuttuğum için üzgünüm… Mezunlar gününe geleceğini duymuş ve çok sevinmiştim. Ama seni görmek için yataktan kalkabilir miyim bilemiyorum… Sen büyürken sürekli bir utanç kaynağı oluduğum için çok üzgünüm.

Biliyor musun… Sen çok küçükken bir kaza geçirmiştin ve gözünü kaybetmiştin…

Anne olarak senin tek gözle büyümene dayanamazdım…

Bu yüzden sana kendi gözümü verdim…

O gözle benim yerime görüyor, diye seninle o kadar gurur duyuyordum ki… Bütün sevgimle…

                                                                                    Annen…

http://www.gulucek.net/

Reklamlar